hračky

Ako vyberať hračky?

Čo vybrať hračky dieťa bavili, rozvíjali?

Zorientovať sa v ohromnom výbere hračiek môže byť zložité. Prinášame vám zopár tipov, ako vybrať hračky, ktoré vaše dieťa dokážu zaujať a najlepšie, ak ho aj rozvíjajú.

Vek

Dôležitým faktorom pri výbere hračky je zohľadnenie veku dieťaťa. Ak je hračka príliš jednoduchá, pravdepodobne po 10 minútach dieťa už nebude baviť. Ak zase zložitejšia, v dieťati nevzbudí záujem, ale skôr sklamanie alebo frustráciu. Preto je dobré, ak hračky vyberáte aj na základe vekového odporúčania.

Ak na dieťa tlačíte svojimi predstavami namiesto podpory jeho prirodzeného záujmu a skúmania, môžete prísť obaja o motiváciu spolupracovať.

Naomi Aldort
child, tower, building blocks-1864718.jpg

Neskĺzavajte do tendencie kupovať hračky pre staršie deti, s predstavou, že dieťa sa s ňou nejakým spôsobom zahrá aj ako mladšie. Väčšinou sa táto predstava totiž nenaplní. A tak namiesto dlhodobej hračky máte iba vyhodené peniaze.

Pozorovanie

Ak sledujete dieťa, čo ho baví, čo vyhľadáva, môžete ľahšie trafiť pri výbere hračky. Podporte jeho záujem. Ak vyhľadáva šuplík, skúste vymyslieť šuplík, ktorý bude iba jeho a môže sa s ním hrať. Hračkami dokážete podporovať rôzne schopnosti, zručnosti, motoriku, podnecovať koncentráciu, zmysly alebo podporovať tvorivosť. Kvôli schopnosti plne sa koncentrovať na jednu vec je pre dieťa lepšie ak sú hračky jednoúčelové. Teda jedna hračka sa dá využívať iba jedným spôsobom a nie je spojená s ďalšími funkciami.

Hračky sú predsa zábava

Niekedy vás môže prekvapiť, že sa vaše dieťa dokáže hrať s obyčajnou vareškou a hrncom pol dňa. No zároveň to nie je až také prekvapivé, ak to baví pol dňa aj mamu a strávi v kuchyni pol dňa. Deti chcú byť súčasťou činností rodičov, opakujú a odzrkadľujú naše správanie.

Tieto zistenia nás inšpirovali k vytvoreniu vlastnej hracej kocky pre nášho syna, na ktorú sme pripevnili reálne zámky, skrutky a iné kovové časti a zistili sme, že s touto hračkou sa dokázal zabaviť omnoho dlhšie, ako s ostatnými bežnými hračkami. A tak sme tento zázrak posunuli do sveta a zdokonaľovali ho vďaka referenciám a vytvorili sme sme takéto kocky.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *